عربستان ممنوعیت سفر شهروندان خود به ترکیه را لغو کرد

1تیر1401
0 نظر
عربستان ممنوعیت سفر شهروندان خود به ترکیه را لغو کرد

عربستان ممنوعیت سفر شهروندان خود به ترکیه را لغو کرد

در آستانه سفر ولیعهد سعودی به آنکارا، این کشور ممنوعیت سفر به ترکیه را لغو کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مقامات سعودی روز  دوشنبه از لغو ممنوعیت سفر به 4 کشور از جمله ترکیه خبر دادند.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از یک منبع رسمی در وزارت کشور اعلام کرد که با توجه به برداشته شدن ممنوعیت سفر ناشی از ویروس کرونا در سطح جهان، مقرر شد ممنوعیت سفر مستقیم و غیر مستقیم شهروندان سعودی به 4 کشور لغو شود.

این کشور‌ها شامل ترکیه، اتیوپی، ویتنام و هند  است.

این تصمیم دو روز قبل از سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به ترکیه گرفته شده است، جایی که وی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه دیدار خواهد کرد.

عربستان بعد از ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد در کنسولگری این کشور در استانبول، به شهروندانش اعلام کرد که به ترکیه سفر نکنند.

یک سال پس از قتل خاشقجی، ولیعهد سعودی در 25 سپتامبر 2019، در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا، مسئولیت قتل روزنامه نگار سعودی و ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن پست» را پذیرفت؛ وی گفت که این قتل در دوره مسئولیت او اما بدون اطلاع وی انجام گرفت. قتل خاشقجی به تنش بیشتر میان ترکیه و عربستان دامن زد و دامنه تضادها و اختلاف‌های دو کشور را گسترده‌تر کرد.

روابط میان عربستان و ترکیه که در پی قتل جمال خاشقجی تیره شده بود، با سفر رجب طیب اردوغان به ریاض مجدد از سرگرفته شد.

اما با توجه به اینکه ترکیه با بحران شدید اقتصادی مواجه است و حدود یک سال دیگر انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار خواهد شد، اردوغان برای جلب آرای مردمی و انتخاب مجدد به دنبال جذب سرمایه خارجی است.در همین راستا، اردوغان اواخر ماه آوریل وارد عربستان شد و طی این سفر، با ملک سلمان و همچنین در دیداری دونفره با محمد بن سلمان درباره روابط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد

منبع : تسنیم

پیام بگذارید