سخنگوی اردوغان: سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو باید به درخواست ترکیه توجه کنند

3تیر1401
0 نظر
سخنگوی اردوغان: سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو باید به درخواست ترکیه توجه کنند

سخنگوی اردوغان:

سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو باید به درخواست ترکیه توجه کنند

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در گفتگو با مقام آمریکایی تاکید کرد تا زمانی که سوئد و فنلاند خواسته‌های آنکارا را برآورده نکنند، هیچ پیشرفتی در پیشنهادات ناتو ممکن نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز پنجشنبه در تماس تلفنی با «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت: باید اتحاد، هماهنگی و همبستگی میان متحدان ناتو در برابر تهدیدهای مشترک امنیتی و تروریستی وجود داشته باشد.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر ریاست جمهوری ترکیه منتشر کرده، دو طرف در این تماس تلفنی، در کنار روابط دوجانبه سیاسی و اقتصادی درباره نقش ترکیه در ناتو و کمک به این ائتلاف، نشست آتی ناتو مادرید، پیشنهادات سوئد و فنلاند در ناتو، ارسال غلات از طریق دریای سیاه و سایر مسائل منطقه‌ای گفتگو کردند.

در این بیانیه آمده است که آنها در مورد موضوعاتی که در دستور کار نشست هفته آینده ناتو قرار دارند، از جمله مفهوم استراتژیک جدید، جنگ اوکراین، مبارزه با تروریسم، بحران جهانی غذا و سایر مسائل امنیتی تبادل نظر کردند.

کالین با تاکید بر اینکه متحدان ناتو باید موضعی واحد در برابر تهدیدات مشترک امنیتی و تروریستی داشته باشند، تاکید کرد که سوئد و فنلاند باید خواسته‌ها و انتظارات ترکیه را در مبارزه با تروریسم برآورده کنند.

کالین تاکید کرد تا زمانی که سوئد و فنلاند گام‌های مشخصی برندارند، هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نمی‌شود. وی تاکید کرد که غیرقابل قبول است که حامیان PKK/PYD/YPG در استکهلم و از طریق رسانه‌ها تبلیغات پخش کنند در حالی که آنکارا همچنان درگیر گفتگو با دو کشور شمال اروپا است.

وی همچنین گفت که ترکیه به مذاکرات با اوکراین و روسیه برای ایجاد یک کریدور امن برای حمل غلات از طریق دریای سیاه ادامه می‌دهد.

منبع : مهرنیوز

پیام بگذارید