رونمایی از پهپاد رادارگریز ترکیه | سیب سرخ سال ۲۰۲۳ به پرواز درمی‌آید

24خرداد1401
0 نظر
رونمایی از پهپاد رادارگریز ترکیه | سیب سرخ سال ۲۰۲۳ به پرواز درمی‌آید

رونمایی از پهپاد رادارگریز ترکیه | سیب سرخ سال ۲۰۲۳ به پرواز درمی‌آید

سلجوک بایراکتار، مدیر ارشد فناوری شرکت ترکیه‌ای بایراک، سازنده پهپاد معروف Bayraktar TB2، در حساب توییتر خود عکسی از اولین جنگنده بدون سرنشین Kizilelma (سیب سرخ) ترکیه را منتشر کرد.

به گزارش همشهری آنلاین، به گفته برخی رسانه‌های ترکیه، این مدل، یک نمونه اولیه است.

رسانه‌های ترکیه مدعی هستند که سامانه پهپاد «بایرکتار کیزیللما» (Bayraktar Kizilelma) بر اساس تجربه تولید به‌دست آمده در توسعه Bayraktar Akinci است و باید پاسخگوی نیازهای آینده نیروی هوایی ترکیه باشد.

مدیریت این شرکت ترکیه‌ای از آغاز پروژه و آغاز تولید آن در سطح نمونه اولیه خبر داده است. بر اساس برآوردهای اولیه مدیریت این شرکت، «بایرکتار کیزیللما» باید اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۳ انجام دهد.

این یک هواپیمای جنگی بدون سرنشین با نیروی جت رادارگریز مافوق صوت و با قابلیت حمل و نقل کم‌قابل مشاهده، تک موتوره خواهد بود.

همانطور که انتظار می‌رفت، «بایرکتار کیزیللما» باید بتواند در باندهای کوتاه برخاسته و فرود آید.

کارشناسان نظامی ترکیه مدعی هستند که این پهپاد نقش کلیدی در ماموریت‌های نظامی آتی ارتش ترکیه در خارج از کشور ایفا خواهد کرد.

در طراحی «بایرکتار کیزیللما»، ویژگی بخش رادارگریزی نیز در نظر گرفته شده است که یکی از مهم‌ترین مسائل در فرآیندهای طراحی هواپیماهای جنگی سرنشین‌دار محسوب می‌شود.

این هواپیما تمام و کمال از مهمات ساخت ترکیه استفاده می‌کند و می‌تواند ۱۵۰۰ کیلوگرم را با خود حمل کند.

«بایرکتار کیزیللما» قصد دارد به مدت ۵ ساعت در هوا با شعاع ماموریت ۵۰۰ نانومتر بماند، همچنین با رادار AESA که قرار است یکپارچه شود، آگاهی موقعیتی بالایی خواهد داشت.

حداکثر سرعت این پهپاد نیز ۹۰۰ کیلومتر در ساعت است.

منبع : همشهری آنلاین

پیام بگذارید