توافق کشورهای اتحادیه اروپا بر سر توزیع پناهندگان

21خرداد1401
0 نظر
توافق کشورهای اتحادیه اروپا بر سر توزیع پناهندگان

کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعد از سال‌ها مناقشه بر سر مسئله تقسیم پناهندگان بالاخره بر سر اتخاذ سیاستی مشترک در این باره که البته همچنان انتقادها و مخالفت‌هایی از برخی کشورها به آن وارد است توافق کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از سال ها مناقشه بر سر مسئله تقسیم پناهندگان بالاخره کشورهای اتحادیه اروپا بر سر اتخاذ سیاستی مشترک در مورد پناهجویان و سازوکاری که تقسیم پناهجویان راهی از دریای مدیترانه را امکان‌پذیر می‌کند توافق کردند. برخی کشورها البته همچنان این توافق را پیامی اشتباه دانسته‌اند.

به نوشته روزنامه وینر سایتونگ اتریش ، “ژرالد دارونین”، وزیر کشور فرانسه و رئیس فعلی شورای اتحادیه اروپا روز جمعه در توییتر اعلام کرد، در نشست لوکزامبورگ توافق تاریخی از جمله در مورد سیستم توزیع مجدد داوطلبانه پناهندگان حاصل شد. به گفته وی بخشی از این پیشرفت قابل توجه نیز حفاظت قوی تر از مرزهای خارجی است.

به گفته “دارونین”، اکثر قریب به اتفاق کشورها بر سر دو قانون حقوقی در مورد حفاظت از مرزهای خارجی و مکانیسم همبستگی برای توزیع مجدد توافق کرده اند. در چند روز آینده، ریاست جمهوری فرانسه و کمیسیون اروپایی جلسه ای موسوم به “سکوی همبستگی” ترتیب خواهند داد تا به این توافق تاریخی شکل مشخصی بدهند.

با این همه “گرهارد کارنر”، وزیر کشور اتریش آشکارا علیه توزیع پناهجویان در اتحادیه اروپا صحبت کرد. کارنر تاکید کرد که اتریش هیچ مهاجر اضافی را از طریق این مکانیسم نمی پذیرد و هیچ کمک مالی نیز نخواهد کرد. این توافقنامه سیاسی توسط لهستان، مجارستان، اسلواکی، استونی، لتونی و لیتوانی نیز رد شده است.

کارنر گفت: کنترل و ثبت نام در مرزها گام های مهمی در جهت درست هستند. با این حال، توزیع مجدد مهاجران در اروپا برعکس است و بالاتر از همه، سیگنال اشتباهی را به قاچاقچیان می‌فرستد. به همین دلیل ما این پیشنهاد را رد می‌کنیم.

به نوشته “دویچه وله” آلمان “نانسی فایزر”، وزیر کشور آلمان در این باره گفت با همتایانش بر سر مکانیزمی برای توزیع پناهجویان راهی از دریای مدیترانه توافق کرده تا باری که بر دوش ایتالیا و یونان افتاده بود سبک‌تر شود.

طبق این توافق، کشورهای عضو اتحادیه اروپا دو راه دارند: یا پناهجویان را می‌پذیرند یا به کشورهایی که آن‌ها را می‌پذیرند کمک مالی می‌کنند.

فایزر این گونه ارزیابی کرد که 12 کشور حاضرند کسانی را که از طریق دریای مدیترانه وارد خاک اتحادیه اروپا می‌شوند بپذیرند. رومانی و بلغارستان را می‌توان در زمره این کشورها دانست.

آلمان نیز حاضر به پذیرش مهاجران رسیده از دریای مدیترانه است. اما این که دولت آلمان چه تعداد را دقیقا خواهد پذیرفت روشن نیست و قرار است در 10 روز آینده بر سر آن تصمیم‌گیری شود.

سازوکار مورد توافق کشورهای اتحادیه اروپا بر سر توزیع پناهجویان در حال حاضر به یک سال محدود خواهد شد.

دیپلمات‌ها می‌گویند، ممکن است بر اساس این مکانیزم تا 10 هزار نفر در درون اتحادیه تقسیم شوند.

قرار است آلمان و فرانسه با هم حدود نیمی از این پناهجویان را که شامل حدود 5 هزار نفر می‌شود بپذیرند. در روزهای آینده نشستی در این زمینه بین کمیسیون اتحادیه اروپا و فرانسه که در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه را بر عهده دارد برنامه‌ریزی شده است.

وزیر کشور آلمان می‌گوید، تنها دو تا سه کشور به این مکانیزم همبستگی جدید واکنش منفی نشان داده‌اند.

این توافق به‌راحتی به دست نیامده است. در سال 2015 که تعداد زیادی پناهجو رهسپار اروپا شدند، لهستان، مجارستان و چند کشور، به‌ویژه در شرق اتحادیه اروپا حاضر به پذیرش پناهجویان سوریه و عراق نشدند.

اما با حمله روسیه به اوکراین، لهستان حاضر شد حدود سه میلیون اوکراینی را بپذیرد.

توافق به‌دست آمده همچنان جای کار دارد و فرانسه تلاش می‌کند تا آخر ماه ژوئن که دوران ریاست شش‌ماهه‌اش بر اتحادیه اروپا به سر می‌رسد توافق نهایی حاصل شده باشد.

در نشست وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا همچنین توافق شد که کنترل هویت، امنیت و سلامت در مرزهای خارجی این اتحادیه یکپارچه شود.

کشورهای اتحادیه اروپا همچنین بر سر مقررات نوین کنترل مرزهای داخلی کشورهای حوزه شنگن نیز به توافق رسیدند. بر این پایه، کشورهایی که می‌خواهند کنترل‌های مرزی را برای مدتی طولانی انجام بدهند، باید به کمیسیون اتحادیه اروپا اطلاع داده و علاوه بر تعیین چارچوب زمانی کنترل‌ها را نیز توجیه کنند.

منبع : تسنیم

پیام بگذارید