بحران خشکسالی و کمبود آب در ایتالیا

4تیر1401
0 نظر
بحران خشکسالی و کمبود آب در ایتالیا

بحران خشکسالی و کمبود آب در ایتالیا

یک روزنامه اروپایی در مطلبی به بحران خشکسالی در ایتالیا و به ویژه نیمه شمالی آن که بیشتر از سوء مدیریت و قدیمی بودن زیر ساخت‌ها و هدر رفت آب ناشی می شود پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه سوئیسی “تاگس آنسایگر” در مطلبی به بحران خشکسالی در ایتالیا پرداخته و نوشت: وقتی همه امیدها در ایتالیا از بین رفت حالا مردم از خدا برای رفع بحران خشکسالی کمک می خواهند.

“ماریو دلپینی”، اسقف اعظم میلان، برای باران دعا می کند. ایتالیا و به ویژه شمال این کشور در حال خشک شدن است. در بسیاری از مناطق سه یا چهار ماه است که باران نباریده است، این یک فاجعه است. حتی رعد و برق ها و ابرهای تابستانی هم کمکی نمی کنند و مثل وعده های توخالی تبخیر می شوند.

در ادامه این مطلب آمده است: مزارع طبق معمول در اواسط تابستان قهوه‌ای روشن تا زرد هستند، رودخانه های بزرگ به نهرهای غم انگیز تبدیل شده‌اند. به عنوان مثال، پو، رودی بزرگ در شمال ایتالیا شاهرگ حیات و اسطوره باروری در بخش بالایی کشور، آب کمتری دارد که در هفتاد سال گذشته بی سابقه است.

در ادامه این مطلب آمده است: سطح آب دریاچه ها نیز کم است. تنها لاگو دی گاردا، بزرگترین دریاچه ایتالیا، وضعیت نسبتاً خوبی دارد.

برخی از شهرداران در شمال کشور ایتالیا قبلاً آب مناطق خود را جیره بندی کرده‌اند یا شب ها آن را به طور کامل قطع می کنند. استخر، کارواش، باغ سبزیجات و به چیزی که مطلقاً ضروری نیست دیگر نباید آب آشامیدنی داده شود.

WWF شعبه صندوق جهانی طبیعت در ایتالیا از شهروندان خواست کمتر دوش بگیرند و کمتر بشویند. حالا در رم دوباره به این فکر می‌کنند که آیا تمام آب‌نماهای کوچک معروف شهر، باید به شیرهای چرخان مجهز نشوند تا دیگر مدام کار نکنند.

کشت مزارع در این شرایط یک ​​نگرانی خاص در ایتالیا است: اگر آب نباشد، برداشت ضعیف تر و میوه ها بسیار کم می شود. انجمن کشاورزان Confagricoltura خسارات وارده به کشاورزی ایتالیا را دو میلیارد یورو تخمین زده است.

حالا درخواست ها از دولت برای کمک به حل این بحران بالا گرفته است. ایتالیا نه تنها از کمبود باران و خشکسالی شدید که در نتیجه تغییرات آب و هوایی بیشتر و چشمگیرتر می شود رنج می برد، همچنین از ناتوانی خود در محافظت مناسب از این طلای آبی رنج می برد.

شبکه خط لوله ملی ایتالیا بسیار قدیمی است و مدیریت آن توسط جوامع به قدری پراکنده است که سالانه مقدار زیادی آب آشامیدنی به طور کاملاً غیرضروری در راه رسیدن به خانه ها و اقتصاد از دست می رود. طبق بررسی اداره آمار دولتی، 42 درصد هدر رفت آب در این زمینه وجود دارد. تقریباً نیمی از آب به نحوی و در جایی به بیرون تراوش می کند.

ذخیره آب باران زمستانی نیز در ایتالیا کافی نیست. اینطور نیست که در ایتالیا هرگز باران نمی بارد، حداقل در شمال و در طول زمان سردتر زمستان بطور منظم باران می بارد، البته کمی کمتر از قبل. اما در زمینه ذخیره این آب برای دوران خشکسالی مشکلاتی وجود دارد.

منبع : تسنیم

پیام بگذارید