اعتبار و مزایای پاسپورت ترکیه

20تیر1401
0 نظر
اعتبار و مزایای پاسپورت ترکیه

اعتبار و مزایای پاسپورت ترکیه

اعتبار و مزایای پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه را می‌توان آخرین و اصلی‌ترین گام در تکمیل پروسه مهاجرت به این کشور دانست. اگرچه پلن مهاجرتی تمام متقاضیان، لزوماً به گرفتن پاسپورت ترکیه منتهی نخواهد شد، اما بالاترین سطح دسترسی به امکانات، موقعیت‌ها و مزایای زندگی در ترکیه، وابسته به دریافت پاسپورت ترکیه است. با توجه تصویب قانون امکان دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک، توجه بسیاری به گرفتن پاسپورت ترکیه جلب شده است.

به موازات دسترسی به سطح بالای مزایا که در گرو دریافت پاسپورت ترکیه است، این پروسه به‌نسبت چالش‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد که بدون اتکا بر مشاوره کافی و کسب اطلاع از سوی افراد مطلع این حوزه، عبور از آن‌ها بسیار سخت است.

قدرت پاسپورت ترکیه

قبل از هر چیز درباره قدرت پاسپورت ترکیه، باید به این نکته اشاره کنیم که قرار دادن کشورها بر اساس رتبه توسط موسساتی معتبر در دنیا صورت میگیرد. بر طبق آخرین گزارشی که موسسه بین المللی “هیلی و شرکا” در سال 2021 اعلام کرده، پاسپورت ترکیه در رتبه 53 جهان قرار گرفته است و پاسپورت ژاپن برای چهارمین سال متوالی بعنوان قوی ترین پاسپورت جهان با امکان سفر به 191 کشور بدون ویزا قرار دارد.

در حال حاضر با پاسپورت ترکیه میتوان به 118 کشور جهان بدون ویزا سفر کرد. در امسال با وجود تنش های ترکیه با فرانسه و قبرس، آنگلا مرکل طرح آزاد کردن ویزای شینگن برای اتباع ترک را به اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که باید منتظر ماند و دید که پرتقال بعنوان رییس جدید این اتحادیه چه مسیری را در پیش میگیرد.

بدیهی است تایید و اجرای طرح معافیت نیاز به ویزای شینگن برای اتباع ترک، تاثیر بسیار زیادی در بالا رفتن قدرت پاسپورت ترکیه در آینده نردیک خواهد داشت و ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه چند برابر خواهد شد.

ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه

بعضی بر این باورند که روش مقایسه و رتبه بندی کشورها براساس تعداد کشورهای بدون نیاز برای مسافرت اتباع آن کشورها، روش درستی نیست چون این رتبه بندی ها نشانه رشد اقتصادی در این کشورها نبوده و تنها براساس روابط دیپلملتیک و سیاسی تعیین می شود.

مطمئناً اگر نگوییم که تمامی آسایش و رفاه مردم یک کشور را، مراوده با بقیه مردم دنیا و چگونگی روابط دیپلماتیک آن کشور معین میکند، ولی یقیناً تاثیر بسزایی در آن دارد. حال به روشن نمودن وضعیت اقتصادی ترکیه می پردازیم تا از این طریق به میزان ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه برسیم.

مزایای  پاسپورت ترکیه

 • اولین و مهم ترین مزیت پاسپورت هر کشوری، میزان اعتبار آن در بین کشورهای مختلف است. اعتبار پاسپورت ترکیه در لیست جهانی رتبه بندی پاسپورت ها بین 30 پاسپورت اول قرار دارد.
 • با پاسپورت ترکیه شما میتوانید بدون گرفتن ویزا و به راحتی وارد 77 کشور در دنیا بشوید.کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، ژاپن، کره جنوبی، مالزی و … اشاره کرد که از لحاظ رنک جهانی کشورهای خوبی هستند. همچنین در 44 کشور مختلف میتوانید ویزای فرودگاهی بگیرید. ویزای الکترونیک یا فرودگاهی نیز شامل کشورهایی مانند بحرین، کنیا، کویت، ماداگاسکار، جزایر مارشال، مکزیک و … اشاره کرد.
 • علی رقم ریجکت شدن های شدید با پاسپورت ایران در زمان گرفتن ویزای شینگن، آمریکا و استرالیا، با در اختیار داشتن پاسپورت ترکیه درصد دریافت این ویزا ها بسیار بالا میرود. در کل باید خاطر نشان کرد که گرفتن ویزای شینگن با پاسپورت ترکیه بسیار آسان و سریع است و درکل اصلا قابل مقایسه با پاسپورت ایران نیست.
 • همچنین برای گرفتن ویزای دو ساله سرمایه گذاری E2 آمریکا، به راحتی میتوانید با پاسپورت ترکیه اقدام کنید و در سریع ترین زمان ممکنه ویزای آمریکا را دریافت کنید.
 • همچنین با توافق میان ترکیه و انگلستان، افرادی که پاسپورت ترکیه را دارند میتوانند با پرداخت 10 هزار پوند ویزای 10 ساله انگلستان را بگیرند.
 • از دیگر مزایای پاسپورت ترکیه میتوان به استفاده از بیمه بسیار قوی و دولتی اشاره کرد.
 • اعتبار بالای پاسپورت ترکیه به دلیل تعامل رو به رشد با کشورهای مهم دنیا است.
 • ترکیه پل ورود آسیا به اروپا است و به همین دلیل این فرصت را پیدا کرده که رشد سریعی را تجربه کند. این موضوع با اضافه شدن سرمایه گذاران کلان دنیا همچون بیل گیتس و ایلان ماسک قوت گرفته و در سالهای آینده شاهد رشد دو چندان ارزش پاسپورت ترکیه میشویم. همچنین آنگلا مرکل در آخرین روزهای کاری خود پیشنهاد اجرای طرح معافیت نیاز به ویزای شینگن برای اتباع ترک را داد. از این رو احتمالا این پیشنهاد توسط اتحادیه اروپا مورد قبول قرار گیرد و در صورت تایید این خبر، پاسپورت ترکیه هم تراز با پاسپورت کشورهای اروپایی قرار میگیرد.
 • بیمه SGK یا همان بیمه دولتی یکی از قوی ترین بیمه ها در سطح ترکیه است که دارندگان این بیمه تا سقف 90 درصد مخارج پزشکی را پوشش میدهد. لازم به ذکر است که هزینه این بیمه بسیار پایین بوده و به راحتی میتوانید خود و خانواده خودتان را بیمه کنید. بیمه خدمات درمانی و دولتی ترکیه یکی از برترین خدمات بیمه ای در بین کشورهای اروپایی را شامل میشود.
 • نکته بعدی در بحث اهمیت پاسپورت ترکیه میتوان به دریافت انواع وام بانکی بدون محدودیت در ترکیه اشاره کرد. همانطور که میدانید در کشور ترکیه برای افراد خارجی حساب بانکی باز نمیکنند. اما شما با پاسپورت ترکیه میتوانید در هر بانک ترکیه حساب باز کنید. به این ترتیب شما میتوانید از بانک های ترکیه بدون قید و شرط وام برای هر موضوعی دریافت کنید.
 • در حال حاضر افراد خارجی تنها تحت شرایط بسیار خاص درخواست وام مسکن کنند. البته در این وام ممکن است با آن موافقت نشود و اکثر مواقع شرایط تایید بسیار سختی را در پیش روی مشتری قرار میدهند. یکی از نکات مهم در وام های بانکی کشور ترکیه سود بسیار اندک آن نسبت به وام بانک های ایران دانست.
 • احراز هویت در سایت های بین المللی شاید برای ما ایرانیان به راحتی انجام نشود. به دلیل تحریم های زیادی که برای افراد ایرانی صورت گرفته شده است، احراز هویت در خیلی از سایت ها مانند بایننس با پاسپورت ایرانی امکان پذیر نیست.اما پاسپورت ترکیه از این قاعده مستثنا است و میتوانید به راحتی در تمامی سایت های بین المللی احراز هویت خودتان را انجام دهید.
 • یکی از مواردی که خیلی ها نگران آن هستند حذف پاسپورت ایران است.شاید شما هم اخباری مبنی بر اینکه با دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه، پاسپورت ایرانی شما از اعتبار ساقط میشود شنیده باشید.اما پاسپورت ترکیه همچنین قانونی را ندارد و شما با پاسپورت ترکیه دو تابعیتی میشوید.در پایان نظر شما را نسبت به اعتبار پاسپورت ایران و ترکیه جلب میکنیم.
 • پاسپورت ایران به نسبت سال 2020 یک پله سقوط داشته و به همراه کشور بنگلادش در رتبه 101 قرار گرفته است. به این صورت پاسپورت ایران جز 10 پاسپورت بی ارزش دنیا طبقه بندی میشود. این در حالی است که پاسپورت کشور ترکیه یا دو پله صعود به نسبت سال 2020 در رتبه 30 قرار گرفته است. البته با توجه به دور نمای پیوستن ترکیه به حوزه شینگن شاهد اقزایش اعتبار این پاسپورت بیش از پیش در سال های آینده خواهیم بود.

پیام بگذارید