اردوغان از نامزدی خود برای انتخابات ۲۰۲۳ خبر داد

20خرداد1401
0 نظر
اردوغان از نامزدی خود برای انتخابات ۲۰۲۳ خبر داد

اردوغان از نامزدی خود برای انتخابات ۲۰۲۳ خبر داد

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد تاکید کرد که دوباره برای تصدی این جایگاه نامزد خواهد شد.

طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی» اردوغان طی سخنرانی خود در جریان شرکت در نشست مشورتی حزب عدالت و توسعه در استان ازمیر گفت که کاندیدای ائتلاف مردمی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه خواهد بود.

رئیس‌جمهور ترکیه در این سخنرانی از «کمال قلیچ‌دار اوغلو» رهبر حزب جمهوری خواه خلق، خواست تا نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده اعلام کند.

وی خطاب به قلیچداراوغلو گفت: «شما همیشه به تاریخ انتخابات بعدی استناد می‌کنید و در اینجا من به شما می‌گویم که تاریخ انتخابات ژوئن ۲۰۲۳ است. شما می‌گویید ما ابتدا باید نامزد ائتلاف مردمی را بشناسیم و در اینجا به شما می‌گویم که نامزد ائتلاف ما طیب اردوغان است؛  پس بروید و نامزدی خود را برای انتخابات اعلام کنید.»

اردوغان ضمن اذعان به اینکه قلیچ‌دار اوغلو در طول دوران فعالیت سیاسی خود هیچ کاری به نفع مردم ترکیه انجام نداده،  خاطرنشان کرد: «دولت باحچلی، رهبر حزب حرکت ملی بارها اعلام کرده است که نامزد ائتلاف مردمی برای ریاست جمهوری آینده رجب طیب اردوغان است».

رئیس‌جمهور ترکیه در این نشست به خدمات دولت از ۲۰۰۲ تاکنون به مردم استان ازمیر اشاره کرد و در انتقاد از مخالفان خود افزود: «مخالفان نشان دادند که هیچ استراتژی‌ای برای رهبری کشور و مقابله با چالش‌های داخلی یا خطرات خارجی‌ای که ترکیه را احاطه کرده، ندارند».

رجب طیب اردوغان،  هبر حزب عدالت و توسعه ترکیه است و در ۱۴ مارس ۲۰۰۳ به عنوان بیست و هفتمین نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد. او راست. او در سال ۲۰۱۴ توانست با کسب بیش از ۵۰ درصد از کل آرا در دور اول انتخابات به پیروزی دست یافته و دوازدهمین رئیس‌جمهور ترکیه شود. اردوغان با کسب نزدیک ۵۳ درصد آراء در انتخابات سراسری ترکیه سال ۲۰۱۸ به عنوان اولین رئیس‌جمهور نظام ریاستی ترکیه برای یک دوره پنج ساله دیگر انتخاب شد.

پیام بگذارید