اتحادیه اروپا یک میلیون یورو به زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند

3تیر1401
0 نظر
اتحادیه اروپا یک میلیون یورو به زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند

اتحادیه اروپا یک میلیون یورو به زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد یک میلیون یورو به زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، کمیسیون اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه ۲ تیر ماه از اختصاص کمک یک میلیون یورویی برای رسیدگی به زلزله‌زدگان افغانستان خبر داد.

اعلام این کمک مالی پس از آن صورت گرفته که سازمان ملل خواستار کمک فوری ۱۵ میلیون دلاری برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان زلزله مرگبار در جنوب شرق افغانستان شد.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت کمیسیون اتحادیه اروپا منتشر شد، به نقل از یانز لنارچی (Janez Lenarčič) کمیسر مدیریت بحران در این کمیسیون، آمده است: «بحران انسانی در افغانستان، با زلزله مرگبار تشدید شده و اتحادیه اروپا در حال جمع‌آوری یک میلیون یورو برای حمایت اضطراری است.»

همچنین گفته شده که این کمک مالی به فوری‌ترین نیازهای آسیب‌دیدگان مانند ارائه کمک‌های پزشکی، آب، خدمات بهداشتی و مراقبتی، سرپناه، و خدمات حفاظتی برای خانواده‌های آسیب‌دیده و محروم اختصاص داده خواهد شد.

روز گذشته سخنگوی طالبان از افزایش تلفات زلزله در افغانستان خبر داد. بر اساس این گزارش، سخنگوی طالبان گفت که شمار تلفات زلزله چهارشنبه در افغانستان به ۱۵۰۰ کشته و بیش از ۲ هزار زخمی افزایش یافت.

وی همچنین افزود که دسترسی به مناطق زلزله زده بسیار دشوار است و به ابزارآلات ویژه نیاز دارد. سخنگوی طالبان در عین حال گفت که تمام کمک‌هایی که از سوی کشورها اعلام شده تنها وعده بوده و تا کنون اجرایی نشده است.

لازم به ذکر است که بامداد چهارشنبه زلزله‌ای به بزرگی ۶.۱ درجه در مقیاس ریشتر، بخش‌هایی از جنوب شرقی افغانستان را لرزاند. گفته می‌شود که این زلزله تنها در ولایت پکتیکا و خوست با توجه به شدت آن تلفات بالایی داشته است.

«ملأ هبت الله» رهبر طالبان در پی این زلزله، در پیامی از جامعه جهانی و سازمان‌های بشردوستانه خواست که به مردم این کشور کمک کنند.

در همین رابطه، بلال کریمی سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای در توئیتر اعلام کرد: از جامعه جهانی، مؤسسات خیریه و سازمان‌های بشردوستانه می‌خواهیم که در ارتباط با این فاجعه به مردم افغانستان کمک کنند و تمام تلاش خود را برای کمک به داغ دیدگان به کار گیرند.

منابع خبری افغان اعلام کرده بودند که مقامات طالبان صبح روز چهارشنبه درباره زلزله در ولایت‌های مختلف این کشور یک نشست فوق العاده تشکیل دادند. این جلسه به ریاست ملأ حسن آخوند نخست وزیر طالبان برگزار گردید.

در همین رابطه خبرگزاری طلوع افغانستان اعلام کرد که ذبیح الله مجاهد سخنگوی دولت موقت طالبان گفته است که این نشست با هدف کمک‌رسانی به آسیب دیدگان زمین‌لرزه در برخی از ولایت‌های کشور برگزار شده است.

همزمان بلال کریمی دیگر سخنگوی طالبان در گفتگو با ان بی سی نیوز اعلام کرد که صدها تن از مردم افغانستان در زلزله اخیر مجروح شده‌اند.

منبع : مهرنیوز

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)