آلتون: هدف ترکیه کمک به صلح عادلانه بین روسیه و اوکراین است رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد که هدف آنکارا در هر شرایطی در طول جنگ روسیه و اوکراین، کمک به صلح عادلانه بین این دو کشور است.

7تیر1401
0 نظر
آلتون: هدف ترکیه کمک به صلح عادلانه بین روسیه و اوکراین است رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد که هدف آنکارا در هر شرایطی در طول جنگ روسیه و اوکراین، کمک به صلح عادلانه بین این دو کشور است.

آلتون: هدف ترکیه کمک به صلح عادلانه بین روسیه و اوکراین است

رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد که هدف آنکارا در هر شرایطی در طول جنگ روسیه و اوکراین، کمک به صلح عادلانه بین این دو کشور است.

آنکارا/خبرگزاری آناتولی

فخرالدین آلتون، رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «ایل مساجرو» پیش از سومین اجلاس سران ترکیه و ایتالیا که در 5 جولای برگزار می‌شود، اظهار داشت: هدف ترکیه در هر شرایطی در طول جنگ روسیه و اوکراین، کمک به صلح عادلانه بود، بازیگرانی وجود دارند که از طولانی شدن این جنگ سود می‌برند. آنها فکر می‌کنند اگر جنگ ادامه پیدا کند، روسیه تضعیف خواهد شد. این کشورها تنها برای ادامه یافتن جنگ تلاش ‌می‌کنند. ترکیه هرگز یکی از این کشورها نبوده و نخواهد بود. ما باید به صلح ایمان داشته باشیم و برای صلح تلاش کنیم.

وی ابراز داشت: ترکیه از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و تحت رهبری قوی رجب طیب اردوغان از ابتدای بحران اوکراین تلاش کرده‌ایم تا از این قدرت برای صلح استفاده کنیم.

آلتون خاطرنشان کرد: ترکیه به مدت 70 سال متحد ناتو بوده و سربازان ترکیه به نمایندگی از ناتو در بسیاری از مناطق از کوزوو تا افغانستان خدمت می‌کنند، ترکیه عضویت در اتحادیه اروپا را یک هدف استراتژیک می‌بیند.

وی با اشاره به اینکه ترکیه قرن‌ها از بازیگران مطرح در خاورمیانه، قفقاز، آسیای مرکزی، دریای سیاه و شرق مدیترانه بوده است، اظهار داشت: تحت رهبری جناب اردوغان پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه دفاعی داشته‌ایم.

آلتون با اشاره به کمک‌های بشردوستانه ترکبه به اوکراین در دوران جنگ گفت: در پی شروع جنگ در اوکراین با اجرای کنوانسیون مونترو عبور کشتی‌های جنگی به دریای سیاه را متوقف و مقدار قابل توجهی کمک‌های بشردوستانه به مردم اوکراین ارسال کردیم.

وی اذعان داشت: طبق فرمایش رئیس‌جمهور اردوغان ‘صلح عادلانه بازنده‌ای نخواهد داشت’؛ هدف ترکیه در هر شرایطی کمک به برقراری صلح عادلانه است.

آلتون در پاسخ به سوال اینکه آیا اتحادیه اروپا و ایالات متحده باید از دادن سلاح به اوکراین دست بردارند؟ اظهار داشت: این سوال را باید از نمایندگان اتحادیه اروپا و مقامات آمریکایی بپرسید. نکته مهم در اینجا این است که تلاش‌های جدی، صادقانه و واقع بینانه از شعارها و سرفصل‌ها جلوتر باشد. کشورها نمی‌توانند سیاست‌های خود را بر اساس آنچه در شبکه‌های اجتماعی نوشته می‌شود تعیین کنند.

وی درباره مخالفت ترکیه با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو گفت: اگر این کشورها که سال‌ها بی‌طرف مانده‌اند، به عضویت ناتو درآیند، ما بر اساس ماده 5 متعهد می‌شویم که از آنها دفاع کنیم. بنابراین ما باید ببینیم که این کشورها ارزش‌ها و اهداف ناتو را باور و اجرا کرده‌اند و در عین حال قاطعانه به امنیت مردم ترکیه متعهد هستند یا نه.

آلتون تاکید کرد: یکی از اولویت‌های اتحاد ما مبارزه با تروریسم است. پ‌.ک‌.ک با وجود قرار گرفتن در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا، از جمع‌آوری پول، جذب شبه‌نظامی و انجام تبلیغات در کشورهای مربوطه منع نمی‌شود. همچنین آنها پناهگاه امنی برای ی.پ.گ، شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک در سوریه و گروه تروریستی فتو که در تلاش برای کودتا در ترکیه بود، فراهم کرده‌اند. تا زمانی که متقاعد نشویم که گام‌های راسخ و ملموسی در مورد این موضوعات برداشته شده با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو موافقت نخواهیم کرد.

خبرگزاري آناتولي اخبار خود از طريق سامانه مدیریت خبر (HAS) براي مشترکین رسانه‌ای ارسال و فقط بخشي از آنها را خلاصه و در وبسايت خود منتشر ميكند. بنابراين براي دريافت اخبار كامل ما، لطفا تماس گرفته و مشترك شويد!

پیام بگذارید